حمام در دوران قاعدگی
آیا حمام در دوران قاعدگی ضرر دارد؟

افسانه‌هایی در مورد حمام در دوران پریودی وجود دارد که متاسفانه برخی از آنها اشتباه هستند. بسیاری از این افسانه‌ها از مادربزرگ‌هایمان به ما ارث رسیده است. در این مقاله، قصد داریم تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

یکی از عوارض عادت ماهیانه در خانم‌ها، گرفتگی عضلات و کمردرد است. هیچ چیز مانند یک حمام آب گرم نمی‌تواند برای تسکین درد عضلات مفید بوده و شما را سر حال کند. با این حال ممکن است از بسیاری از افراد شنیده باشید که حمام در دوران پریود ممنوع است! اگر اینچنین است، به شما پیشنهاد می‌دهیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

باورهای غلط در مورد حمام در دوران پریود

بسیاری از باورهای غلط در میان فرهنگ‌ها وجود دارد که نسل به نسل منتقل شده است و افراد آنها را باور کرده‌اند. یکی از آنها در مورد استحمام در دوران قاعدگی است. مثلا برخی بر این باوردند که اگر در هنگام پریود، دوش بگیرند، خونریزی آنها بیشتر خواهد شد یا احتمال عفونت افزایش خواهد یافت. باید بدانید که هیچ مدرک موثقی برای اینکه خونریزی پریود با حمام گرفتن بیشتر می‌شود، وجود ندارد. آب گرم گردش خون را افزایش می‌دهد. با این وجود باز هم نمی‌توان گفت با حمام کردن در آب داغ، شدت خونریزی قاعدگی بیشتر می‌شود. باورهای زیر در مورد رابطه حمام و قاعدگی غلط هستند:

 • حمام کردن و دوش گرفتن، عواقب منفی در پریود و قدرت باروری دارد.
 • نباید موهای خود را در زمان پریود بشویید زیرا ممکن است بریزند یا وز شوند.
 • شما باید در روز اول پریود موهای خود را بشویید.
 • هنگامی‌که اولین قاعدگی خود را تجربه می‌کنید، باید صورت خود را با خون اولین پریود خود بشویید تا یک عمر پوست شفاف و روشن داشته باشید.
 • در طول دوران قاعدگی باید به طور کامل از رفتن به داخل آب جلوگیری کنید. یعنی حمام نکنید، دوش نگیرید و وارد استخر و هر نوع آب دیگری نشوید.

همه باورهای بالا نادرست هستند و دلیل علمی برای تائید آنها وجود ندارد.

حمام در دوران قاعدگی

در دوران پریودی حتی می‌توانید شنا کنید. این افسانه که در دوران پریودی نمی‌توانید شنا کنید، به هیچ وجه حقیقت ندارد. البته، شنا کردن بدون محافظ زنانه غیر بهداشتی است. هر گونه مایعی که از بدن ترشح می‌شود می‌تواند باعث آلودگی در استخر شود.

آیا در دوران قاعدگی می‌توانیم به حمام برویم؟

در یک کلام باید گفت بله. حمام کردن در دوران قاعدگی می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد که رعایت بهداشت یکی از مهم‌ترین آنها به حساب می‌آید:

فواید حمام در دوران پریود

بعضی از توصیه‌های مادربزرگ‌ها در مورد حمام نرفتن در زمان قاعدگی بی‌ضرر به نظر می‌رسد. اما دقت داشته باشید که عدم رعایت بهداشت در دوران قاعدگی می‌تواند پیامدهای جدی برای سلامتی به دنبال داشته باشد. رعایت بهداشت در دوران عادت ماهیانه می‌تواند، به جلوگیری از تحریک پوست و عفونت کمک کند. از جمله:

 • عفونت مخمری واژن
 • واژینوز باکتریایی (BV)
 • عفونت‌های دستگاه ادراری

همچنین از بوی نامطبوع ناحیه واژینال نیز جلوگیری خواهد شد. به جز رعایت بهداشت، حمام در دوران پریود فواید و مزایای دیگری هم دارد. مثلا می‌تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش را در خود ایجاد یا تقویت کنید. با حمام آب گرم، ماهیچه‌های منقبض شده ریلکس می‌شوند و گرفتگی عضلات تسکین می‌یابد. همچنین عوارض پریود مثل سردرد و کمردرد نیز می‌توانند بهبود یابند. حمام آب گرم قبل از خواب می‌تواند به شما کمک کند تا خواب بهتری را تجربه نمایید.

گرمای ناشی از حمام آب گرم می‌تواند گردش خون را در لگن افزایش دهد. در این صورت به کاهش احتباس خون و دیگر مایعات در بدن کمک شده و فشار از روی اعصاب ناحیه مربوطه کاسته می‌شود. در نتیجه درد تسکین پیدا خواهد کرد. اگر جزء افرادی هستید که قاعدگی روی نفخ شکم و یبوست آنها تاثیر می‌گذارد، افزایش گردش خون به دلیل گرما می‌تواند در تسکین این علائم نیز تاثیرگذار باشد.

حمام در دوران قاعدگی

با خون قاعدگی هنگام حمام چه کنیم؟

نشستن در یک وان حمام که پر از خون است، ممکن است ناخوشایند بوده و باعث شود به جای اینکه در شما احساس آرامش به وجود آید، به اصطلاح کمی احساس چندش کنید. اما باید بدانید که خون ناشی از پریود آنقدرها هم کثیف نیست. ترشحات قاعدگی در واقع حاوی خون بسیار کمی است و بیشتر شامل ترشحات واژن و سلول‌های پوشش رحم می‌شود. اگر ترجیح می‌دهید به هنگام پریود، در آب غوطه ور نشوید و در واقع یک حمام خون‌آلود را تجربه نکنید، راه‌های ساده‌ای وجود دارند. مثلا می‌توانید از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده نمایید تا خون ناشی از پریود در وان یا کف حمام نریزد و احساس بدی از این بابت نداشته باشید.

دوش گرفتن در دوران قاعدگی

اگر معمولا پریودهای سنگینی را تجربه می‌کنید و به هر دلیل ترجیح می‌دهید از حمام در دوران پریود بپرهیزید، دوش گرفتن یک جایگزین بسیار عالی به جای استحمام در وان حمام است. درست مانند ادرار کردن در حمام، خونریزی ناشی از پریود نیز یک مسئله کاملا عادی بوده و نباید تصور کنید که در مجرای فاضلاب مشکلی را ایجاد خواهد کرد.

حمام در دوران قاعدگی

توجه به نکات بهداشتی در دوران پریود

رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند تا دوران قاعدگی را به خوبی طی کرده و سلامت باشید:

 • قسمت خارجی واژن را هر روز با آب و شوینده مناسب بشویید.
 • اگر از نوار بهداشتی استفاده می‌کنید، هر چند ساعت یکبار آن را تعویض نمایید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • غذاهای مقوی با ارزش تغذیه‌ای بالا مصرف کنید. مثلا گوشت، ماهی، غلات سبوس‌دار و لبنیات را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • ورزش‌های سبکی همچون پیاده‌روی انجام دهید تا به کاهش درد ناشی از قاعدگی کمک شود.
 • برای تسکین درد از پک گرمایی یا کمپرس گرم استفاده کنید.
 • اگر درد زیادی دارید، از داروهای مسکن استفاده نمایید.
 • ناحیه واژینال را از سمت جلو به سمت عقب بشویید تا از بروز عفونت پیشگیری شود.
 • پس از هر بار شستشوی واژن با یک حوله نخی تمیز، ناحیه مربوطه را خشک کنید.
 • در زمان قاعدگی از پوشیدن لباس زیر تنگ و پلاستیکی جلوگیری کنید. زیرا راه جریان هوا جلوگیری می‌شود و احتمال رشد باکتری‌ها بیشتر خواهد شد. بهتر است از شورت نخی استفاده کنید.
 • در دوران قاعدگی از برقراری رابطه جنسی با همسر خود بپرهیزید.

عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی

خون می‌تواند محیطی مطلوب برای رشد باکتری‌ها ایجاد کند. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که ناحیه تناسلی را در دوران قاعدگی حداقل ۲ بار در روز شستشو دهید. البته اگر نیاز باشد، می‌توانید بیش از ۲ بار هم این کار را انجام دهید. بنابراین در واقع شستن ناحیه واژینال در دوران پریود بلامانع بوده و عوارض خاصی ندارد. اما جهت شستشو بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. دقت داشته باشید که استفاده از صابون باعث خشک شدن و تغییر پی اچ ناحیه ژنیتال شده و احتمال عفونت و خارش را افزایش می‌دهد. بنابراین از شوینده‌ مناسب مثل ژل بهداشتی بانوان استفاده کنید. ضمنا خشک کردن ناحیه تناسلی را هم فراموش نکنید تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل بیاید.

کلام پایانی

بر عکس تصور بسیاری از افراد به ویژه افراد مسن، پریود در دوران پریود بلامانع بوده و حتی فواید مطلوبی نیز دارد. در بسیاری از منابع معتبر دوش گرفتن به صورت روزانه در دوران قاعدگی به زنان پیشنهاد شده است. نکاتی را که در رابطه با حمام کردن و عادت ماهیانه باید مد نظر داشته باشید در این مقاله به شما گوشزد کردیم. با این حال اگر در ناحیه واژینال یا رحم مشکل خاصی دارید، حتما با پزشک مشورت کنید و در مورد استحمام و نحوه انجام آن نیز از وی اطلاعات بگیرید. برای خرید قرص‌های کمک کننده به تنظیم قاعدگی می‌توانید همین حالا به داروخانه آنلاین اندرزگو مراجعه نمایید. در بخش کامنت‌ها پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهیم بود.