ارگاسم در بانوان
ارگاسم در بانوان چه علائمی دارد؟

یکی از سوالات پرتکراری که در میان زنان و مردان وجود دارد، این است که ارگاسم یا ارضا جنسی چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ ارگاسم در واقع اوج تحریک و هیجان جنسی است که در آن احساس خوشایندی فرد را فرا می‌گیرد و سراسر وجود او را مملو از لذت جسمی و ذهنی می‌کند. اما یکی از مشکلاتی که در میان زوجین وجود دارد و گاهی به طلاق و جدایی آن‌ها می‌انجامد، نداشتن رضایت کامل از رابطه جنسی و ارگاسم نشدن آن‌هاست.

با این‌حال داشتن شناخت کافی نسبت به ارگاسم و نحوه رسیدن به آن، تا حدود زیادی مشکلات ارضا نشدن را به سادگی حل کرده و میزان رضایت زوجین از رابطه جنسی را افزایش می‌دهد. حتی شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت و خواندن مطالب سایت‌های معتبر، به طور کامل با ارگاسم و ارضا جنسی آشنا شده و برای رساندن همسر خود به اوج لذت جنسی تلاش کنید و رضایت او را از داشتن یک رابطه جنسی عالی به دست آورید.

گاهی اوقات ارگاسم نشدن و نرسیدن به اوج لذت هم ناشی از مشکلات و اختلالات جدی است و از آن‌جایی که این مشکل بیشتر برای خانم‌ها رخ می‌دهد، معمولا متخصص زنان این مشکل را بررسی و درمان می‌کند.  تا آخر این مطلب از مجله داروخانه آنلاین اندرزگو همراه باشید تا به‌طور کامل به این سوالات پاسخ دهیم و باور‌های غلط درباره ارگاسم زنان را از بین ببریم.

چرا زنان دچار ارگاسم می‌شوند؟

فواید ارگاسم مردان واضح و مشخص است. آقایان هنگام ارضا شدن، دچار انزال شده و از طریق اسپرم‌های خود، باروری زن را امکان‌پذیر می‌کنند. به همین دلیل است که می‌گوییم ارگاسم مردانه یک هدف تکاملی روشن را به دنبال دارد. اما هدف از ارگاسم زن کمتر مشخص است. محققان تاکنون فواید بی‌شماری را ذکر کرده‌اند اما تعداد اندکی از آنها پشتوانه قوی علمی دارند و نمی‌توان آنها را دقیقا درست به حساب آورد. ارگاسم زن حتی اگر هیچ مزیتی برای سلامتی و تکامل بشر نداشته باشد، این مزیت را دارد که خانم‌ها را به رابطه جنسی با همسر تشویق کند و به این ترتیب پایه‌های زندگی زناشویی را قوی نماید.

ارگاسم در بانوان

در حین ارضا شدن زن چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که یک زن از لحاظ جنسی تحریک می‌شود، جریان خون به اندام تناسلی افزایش یافته و باعث حساس شدن واژن می‌شود. هرچه میزان تحریک بالاتر رود، ضربان قلب، فشار خون و تعداد تنفس در فرد افزایش می‌یابد. با نزدیک شدن به زمان ارضا شدن زن عضلات ممکن است دچار انقباض یا اسپاسم شوند. بسیاری از زنان در طول ارگاسم دچار اسپاسم ماهیچه‌ای ریتمیک در واژن خود می‌شوند.

دو محقق جنسی به نام‌های ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون در چند دهه گذشته این نظریه را پیشنهاد داده‌اند که ارگاسم زن از طریق یک فرآیند چهار مرحله‌ای هدفمند صورت می‌گیرد. این ۴ مرحله عبارتند از:

مرحله تحریک

در این مرحله از ارگاسم زن ، فرد از لحاظ جنسی برانگیخته می‌شود. در این حالت جریان خون در کلیتوریس، واژن و نوک سینه‌ها افزایش می‌یابد. ضربان قلب و فشار خون نیز افزایش می‌یابد. در این فرآیندها تستوسترون و انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و سروتونین نقش بسزایی دارند.

سکوی ارگاسم

این مرحله پیش درآمدی برای ارگاسم واقعی در خانم‌ها است. ضربان قلب، فشار خون و تنفس همچنان در حال افزایش است و تمرکز روی محرک‌های جنسی تمام احساسات دیگر را از بین می‌برد.

ارگاسم

ارگاسم مجموعه‌ای از انقباضات ریتمیک در رحم، واژن و عضلات کف لگن است. در حالت ارگاسم ممکن است ماهیچه‌های سراسر بدن منقبض شوند. احساس گرما معمولا از لگن شروع شده و در تمام بدن پخش می‌شود.

مرحله بازگشت یا فروکشی

در این مرحله از ارگاسم زن بدن آرام شده و خون از اندام‌های جنسی خارج می‌شود. ضربان قلب، فشار خون و تنفس دوباره به حالت قبل برمی‌گردند.

ارگاسم در بانوان

انواع ارگاسم در زنان

ارگاسم کلیتورال (ارگاسم از طریق کلیتوریس)

ارگاسم کلیتورال از طریق رابطه دهانی و یا مالش کلیتوریس با دست، انجام می‌شود. بیشتر نشانه‌های ارضاء شدن از طریق کلیتوریس، جسمانی است. مثل لرزش بدن، افزایش ضربان قلب و آهنگ تنفس و برجسته شدن نوک پستان‌ها.

ارگاسم واژینال (ارگاسم از طریق واژن)

این نوع ارگاسم، بسیار عمیق‌تر احساس می‌شود و ممکن است لذت بیشتری داشته باشد. البته برخی از زنان، نمی‌توانند فقط از طریق واژن به اوج لذت برسند.

ارگاسم همزمان از طریق واژن و کلیتوریس

اگر همزمان، نقطه جی که داخل واژن قرار دارد و کلیتوریس تحریک شوند، اصطلاحا ارگاسم انفجاری رخ می‌دهد. برخی از خانم‌ها در این نوع ارگاسم، انزال را تجربه می‌کنند.

نشانه‌های ارضاء شدن خانم‌ها

علائم و نشانه‌های ارگاسم در زنان، به سه دسته علائم جسمانی، رفتاری و هیجانی طبقه‌بندی می‌شوند.

علائم جسمانی

 • برجسته و تحریک شدن نوک سینه‌ها
 • افزایش تعریق
 • انقباضات عضلانی در ناحیه شکم، لگن و ماهیچه‌های واژن
 • افزایش خونرسانی در ناحیه واژن
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش آهنگ تنفس
 • لرزش اندام‌ها (پاها)
 • افزایش ترشحات واژن

فواید ارگاسم زن برای سلامتی

وقتی در گوگل سرچ می‌کنید، انبوهی از مقالات را می‌بینید که برای شما از فواید ارگاسم زن گفته‌اند. مثلا نوشته‌اند که ارگاسم در زنان باعث بهبود سلامت پوست و مو می‌‎شود. اما واقعیت این است که این مطالب از لحاظ علمی تائید نشده‌اند. دانشمندان تاکنون فواید ارگاسم در زنان را به وضوح کشف نکرده‌اند. آنچه ما می‌دانیم این است که ارگاسم، لذت‌بخش‌ترین قسمت سکس است و وقتی رابطه جنسی یک رابطه موفق باشد، به واسطه آن خلق و خوی زوجین بهتر می‌شود، استرس کاهش می‎یابد، سیستم ایمنی قوی‌تر می‌شود و رابطه زناشویی در حالتی ایده‌آل قرار می‌گیرد.

علت زیاد ارضا شدن زن چیست؟

همان‌طور که می‌دانید سیستم بدن زنان با مردان متفاوت است. ارگاسم زن به ۲ طریق می‌تواند صورت گیرد: ۱- از طریق دخول ۲- از طریق تحریک کلیتوریس. طبق گفته انجمن بین المللی پزشکی جنسی، بیشتر زنان می‌توانند چند بار ارگاسم پشت سر هم را تجربه کنند. اما آمار دقیقی در مورد اینکه چند درصد از بانوان می‌توانند در طول یک رابطه جنسی، چند بار ارگاسم داشته باشند، وجود ندارد. اینکه چرا بعضی از زنان قابلیت تجربه ارگاسم‌های پشت سر هم را دارند و برخی دیگر ندارند، به سیستم بدن آنها مربوط بوده و دلیل مشخصی را برای آن نمی‌توان عنوان کرد. ممکن است عوامل دیگری هم دخیل باشند، مثل اینکه فرد چقدر از رابطه جنسی خود احساس رضایت دارد و آیا از لحاظ روحی و روانی در وضعیتی مناسب هست یا خیر.

از کجا بفهمیم به اوج لذت رسیده ایم؟

علائم ارگاسم زن چیست؟ برخی از بارزترین نشانه‎های ارگاسم در زنان به شرح زیر است:

 • لرزش اندام‌ها به ویژه در قسمت پا
 • برجسته شدن نوک سینه
 • افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس
 • افزایش ترشح واژن
 • انقباضات عضلانی در ناحیه شکم، لگن و ماهیچه‌های واژن
 • نبض‌دار شدن واژن

چند اشتباه رایج در مورد ارگاسم در زنان

در اینجا به چند باور غلط در مورد ارگاسم زن اشاره می‌کنیم. دقت کنید که موارد زیر نادرست به حساب می‌آیند:

 • ارگاسم واژینال برتر و بهتر از ارضا شدن از طریق تحریک کلیتوریس است.
 • زنان نمی‌توانند ارگاسم واژینال داشته باشند.
 • خانم‌ها حتما باید عاشق شریک جنسی خود باشند تا ارضا شده و به ارگاسم برسند.
 • پارتنر جنسی یک زن می‌تواند تشخیص دهد که آیا وی به ارگاسم رسیده یا نه.
ارگاسم در بانوان

چرا بعضی از زنان بعد از رابطه جنسی گریه می کنند؟

بعضی از خانم ها بعد از رسیدن به ارگاسم، به خاطر تجربه اوج لذت جنسی به حدی احساساتی می شوند که گریه می کنند. شاید این کار باعث نگرانی آقایان شود. ولی باید بدانید که این یکی از نشانه های ارضا شدن زنان است. البته بعضی از زنان نیز احساساتی شدن خود را با لبخند رضایت نشان می دهند. در واقع زنان با بروز این نوع احساسات به نوعی از همسر خود تشکر می کنند. به همین دلیل مهم است که نشانه های ارضا شدن زنان را بدانید تا دچار سوء تفاهم یا نگرانی نشوید. دانستن این نشانه ها به مردان کمک می کند متوجه شوند آیا همسر آنها واقعا به ارگاسم رسیده است یا نه.

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختیم که ارگاسم زن چگونه رخ داده و با چه علائم و نشانه‌هایی همراه است. اگر شما یک آقا هستید و این مقاله را می‌خوانید باید بدانید که تشخیص ارگاسم در همسر یا شریک جنسی شما هیچ راهی ندارد؛ مگر اینکه مستقیما از خود وی بپرسید که آیا ارضا شده است یا خیر. نشانه‌های ارگاسم در زنان متفاوت است و یک راه واحد و مشخص ندارد. در پایان اگر پرسشی دارید، در بخش کامنت‌ها درج کنید تا پزشکان ما در داروخانه آنلاین اندرزگو پاسخگوی شما باشند.