چروک دور چشم
بهترین درمان چروک دور چشم

بروز چین و چروک در اطراف چشم کاملا عادی است. شما در طول روز وقتی حرف می‌زنید یا می‌خندید، مدام عضلات صورت خود را حرکت می‌دهید و به همین دلیل ایجاد خطوط روی چهره همراه با افزایش سن اصلا چیز عجیبی نیست. اما بعضی از عوامل وجود دارند که باعث می‌شوند، چین و چروک‌های اطراف چشم زودتر از موعد ایجاد شوند.

برای جلوگیری از چروک دور چشم چه کنیم؟ خرید کرم دور چشم کفایت می‌کند یا راهکارهای دیگری هم لازم است؟

چین و چروک اطراف چشم های شما باعث می شود که سن شما بیش از سن واقعی تان به نظر بیاید به همین دلیل است که متخصصین پوست و زیبایی یکی از نشانه های پیری زودرس را چروک های اطراف چشم در نظر می گیرند. طبیعی است که جلوگیری از چین و چروک دور چشم به منظور حفظ زیبایی پوست صورتتان حائز اهمیت است.

جالب است بدانید که تحقیقات پزشکی نشان داده اند وقتی به چهره یک فرد نگاه می کنید، ناخودآگاه چشمانتان بر روی چین و چروک های پوستی صورت فرد مقابل تان بیشتر متمرکز می شود که از این بین چین و چروک های اطراف چشم سهم بیشتری دارد.

دلیل اصلی ایجاد چین و چروک دور چشم

در اکثر مواقع چین و چروک دور چشم به دلیل پیشرفت روند پیری پوست ایجاد می شود. زمانی که تولید کلاژن و الاستین کاهش پیدا می کند، روی پوست چین و چروک ایجاد می شود. کلاژن و الاستین از جمله پروتئین های بسیار مهم هستند که تاثیر بسیار زیادی در جوانی و زیبایی پوست دارند و کاهش آن ها در بدن می تواند موجب پیری پوست شود. این چین و چروک ها معمولا زمانی که فرد می خندند و یا عضلات صورت او منقبض می شود، بیشتر خود را نشان می دهند.

چروک دور چشم در چه سنی ایجاد می شود؟

از آنجایی که چین و چروک دور چشم نشان دهنده افزایش سن است، بسیاری از آقایان و بانوان به دنبال روشی قطعی برای برطرف نمودن این چین و چروک ها می باشند. چین و چروک دور چشم معمولا در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی ایجاد شده و پس از ۳۰ سالگی عمیق تر می شوند. به همین دلیل بهترین زمان برای درمان و رفع چین و چروک دور چشم، سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی می باشد.

پوست دور چشم حساس و ظریف است

با افزایش سن، پوست به تدریج حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. عوامل محیطی (مانند قرار گرفتن در برابر آفتاب) در کنار عوامل ژنتیکی، در ایجاد چروک و خطوط ظریف اولیه در چهره شخص نقش دارند. در واقع، پوست دور چشم، قسمتی از پوست است که نشانه‌های اولیه افزایش سن بیشتر در آن نمایان می‌شود، زیرا نازک و حاوی رگ‌های خونی است. ایجاد چروک دور چشم بخشی طبیعی از روند افزایش سن است و نیازی به نگرانی نیست. برای پیشگیری و رفع چین و چروک دور چشم می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه مقاله معرفی می‌شود استفاده کنید.

چروک دور چشم

علل بروز خطوط و چروک های دور چشم

متداول‌ترین علت ایجاد خطوط و چروک های ظریف اطراف چشم، افزایش سن است؛ اما عوامل دیگری هم در بروز این خطوط نقش دارند که بهتر است از آن‌ها بپرهیزید:

۱) پرتو فرابنفش (UV)

پرتو فرابنفش نور آفتاب و دستگاه‌های سولاریوم به پوست شما آسیب می‌زنند و موجب تخریب کلاژن پوست می‌شوند. کلاژن، پروتئین اصلی موجود در بافت پوست است. کلاژن ساختار پوست را حفظ و از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری می‌کند. طبق دستورالعمل‌های سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای پیشگیری از زبر و چروک شدن پوستتان، باید در برابر تابش فرابنفش از آن محافظت کنید.

۲) سیگار کشیدن

طبق گزارش مایو کلینیک به غیر از افزایش سن، سیگار کشیدن هم در ایجاد چروک دور چشم نقش دارد. سیگار اثر مخرب رادیکال‌های آزاد بر پوست را تشدید می‌کند و به کلاژن و الاستین پوست آسیب می‌رساند. همچنین با منقبض کردن رگ‌های خونی صورتتان، باعث ایجاد اختلال در خون رسانی به پوست صورت شده و آن را از ویتامین A مورد نیازش محروم می‌سازد.

پس، مشخص است که ترک سیگار تا چه حد به پیشگیری از ایجاد یا پیشرفت آسیب‌های پوستی کمک می‌کند.

۳) حالت‌ها و حرکت‌های تکراری چهره

حالت‌های چهره (نظیر لبخند، اخم، بالا انداختن ابرو) خطوط ظریفی را در چهره شما ایجاد می‌کنند. حتی نحوه خوابیدن شما نیز خطوط ظریفی را روی پوستتان ایجاد می‌کند. چنانچه هر شب و در طول خواب، یک قسمت از عضلات صورت خود را روی بالش بگذارید، به مرور زمان، پوستتان حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. نتایج یک تحقیق نشان داده اگر به نحوی بخوابید که صورتتان روی بالش قرار بگیرد، خطوطی در زیر چشم‌هایتان ایجاد می‌شود.

از بین بردن چروک و خطوط زیر چشم در خانه و با درمان‌های خانگی و برخی محصولات مراقبت از پوست ممکن است بتوانند خطوط زیر چشم را کاهش دهند.

چگونه می‌توانیم از ایجاد چروک دور چشم پیشگیری کنیم؟

با انجام دادن همه یا تعدادی از نکاتی که در ادامه می‌آید، می‌توانید بروز چین و چروک در ناحیه لطیف دور چشم خود را برای مدت‌های قابل‌توجهی به تاخیر بیندازید.

انجام دادن تمرینات صورت برای سفت کردن پوست

گفته می‌شود انجام تمرینات صورت در سفت کردن پوست زیر چشم‌ها مؤثر است. دلیلی وجود ندارد که فکر کنید این تمرینات آسیب‌زا هستند، اما تحقیقاتی که درباره یوگای صورت انجام شده، هنوز بسیار محدود است. البته نتایج تجربی امیدوارکننده هستند.

حساسیت (آلرژی) را درمان کنید

اغلب، به دنبال حساسیت پوست، اطراف چشم‌هایتان ملتهب می‌شود و اشک می‌ریزید. در این مواقع اگر چشم‌های خود را بمالید یا دستکاری کنید، پوستتان خشک و چشم‌هایتان قرمز می‌شود. در حالی که، درمان علائم حساسیت، ظاهر آرام‌تری به صورتتان می‌بخشد و در بلندمدت از پوست زیر چشم هایتان محافظت می‌کند.

لایه برداری ملایم به کاهش چین و چروک دور چشم کمک می‌کند

می‌توانید به ملایمت پوست خشکی را که زیر چشم‌هایتان تشکیل شده، لایه برداری کنید تا باعث تحریک رشد سلول‌های جدید شود. البته فقط و فقط از محصولاتی استفاده کنید که به صورت تخصصی برای لایه برداری و ماساژ پوست زیر چشم طراحی شده‌اند. پوست اطراف چشم بسیار نازک و آسیب‌پذیر است و استفاده از روش‌ها یا ترکیبات نامناسب برای لایه‌برداری آن می‌تواند باعث آسیب‌های جدی شود.

از چشم‌های خود محافظت کنید

حقیقت این است که ناحیه دور چشم‌های شما پوست بسیار نازک و لطیفی دارد که به مواد شیمیایی قوی، بسیار حساس است. پس، با استفاده از محصولاتی که مخصوص دور چشم نیستند به آن‌ها آسیب نزنید.

برای کاهش چین و چروک و سایر انواع مشکلات این ناحیه مانند سیاهی دور چشم و پف زیر چشم، محصولات مناسبی وجود دارند که می‌توانند بسته به فرمولاسیون خود، یک یا چند مشکل را در پوست دور چشم برطرف کرده یا کاهش دهند.

استفاده منظم از سرم یا کرم دور چشم

نبود رطوبت، چروک دور چشم را افزایش می‌دهد. پس، به دنبال کرم یا سرم دور چشم باشید که غنی از ترکیباتی است که جریان خون و رشد سلول‌های جدید را بهبود می‌بخشد. اثر رتینول (از مشتقات ویتامین A)، پپتیدها و هیالورونیک اسید همگی در تحقیقات و از جانب متخصصان زیبایی تأیید شده است.

محصولات دور چشم به شکل ژل و سرم‌های خنک‌کننده بهترین عملکرد را در رفع چین و چروک دور چشم و خطوط ایجاد شده در این ناحیه دارند. توصیه می‌شود پیش از بروز خطوط و چروک دور چشم، استفاده از کرم دور چشم را آغاز کنید. زیرا مانند هر مشکل یا مورد دیگری، پیشگیری بسیار ساده‌تر و مؤثرتر از درمان است. ۲۵ سالگی سن مناسبی برای افزودن کرم دور چشم به روتین پوستی است.

نکته: کرم‌ها و سایر محصولات دور چشم، ترکیبات متفاوت و در نتیجه میزان اثرگذاری متفاوتی دارند. در هر سنی که هستید، کرم دور چشم مناسب سن یا مناسب مشکل دور چشم خود را از یک برند معتبر انتخاب کنید. استفاده از کرم یا سرم دور چشم با ترکیبات سنگین و نامناسب برای سن ممکن است مشکل را تشدید کند. به علاوه، استفاده از محصولات بسیار قوی در سنین پایین، باعث می‌شود پوست شما به این ترکیبات عادت کند و با گذشت زمان که نیاز پوست بیشتر می‌شود، دیگر اثربخشی مورد نظر را از این محصولات مشاهده نکنید.

پس برای اینکه بهترین نتیجه را از این روش بدون عارضه برای رفع چروک دور چشم بگیرید، از ۲۵ سالگی به بعد، کرم دور چشم مناسب سن‌تان را به روتین پوستی خود اضافه کنید. در صورتی که پیش از سن ۲۵ سالگی هستید و دچار خطوط اطراف چشم شده‌اید نیز می‌توانید از کرم دور چشم مخصوص سن پایین استفاده کنید.

در معرض آفتاب نمانید و از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید

می‌توانید با حفاظت از پوست خود در مقابل پرتو فرابنفش از شکل‌گیری چین و چروک دور چشم پیشگیری کنید. هرگاه می‌خواهید از خانه بیرون بروید، از کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید که SPF آن ۳۰ یا بیشتر باشد، حتی هنگامی که هوا ابری است، زیرا پرتوهای مضر آفتاب از ابر عبور می‌کنند. افزون بر این، اگر قرار است تا چند ساعت در مقابل آفتاب باشید، با کلاه و عینک آفتابی از چشم‌های خود محافظت کنید. با استفاده از این پوشاک، دیگر چشم‌هایتان در برابر آفتاب نیمه بسته نمی‌شوند. حالتی که وقتی بارها تکرار می‌شود، چروک‌های دائمی بر پوستتان ایجاد می‌کند. بهتر است هنگام کار با کامپیوتر و قرار گرفتن روبه‌روی مانیتور هم از ضدآفتاب استفاده کنید. این نور نیز می‌تواند در بلندمدت باعث ایجاد چروک و پیری پوست شود.

غذای سالم بخورید

ویتامین C، ویتامین A و ویتامین E همگی ترکیبات محبوبی در محصولات مراقبت از پوست هستند. البته این ویتامین‌ها از طریق مصرف خوراکی نیز اثرگذاری قابل توجهی در سلامت پوست دارند. بنابراین لازم است غذاهای حاوی این ویتامین‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید، به پوستذ و سایر اعضای بدنتان کمک کنید تا سلول‌های جدید و سالم بسازند. بسیاری از محققان بر این باورند که بین رژیم غذایی سالم (شامل انواع مرکبات، هویج و کدو) و پوستی محکم و جوان رابطه‌ای قوی وجود دارد.

روزانه ۲ بار از کرم دور چشم استفاده کنید

نازک‌ترین قسمت پوست شما در کل بدن، ناحیه دور چشم است. به همین دلیل نخستین نشانه‌های پیری ابتدا در اطراف چشم نمود پیدا می‌کند. هرچه سن شما بالاتر رود، تولید کلاژن در پوست کاهش می‌یابد. کلاژن فراوان‌ترین پروتئین موجود در بدن انسان است که همچون یک چسب اجزای پوست را در کنار هم قرار می‌دهد. وقتی این ماده در بدن کاهش یابد، کم‌کم سر و کله چین و چروک‌ها پیدا می‌شود.

رتینول در کرم‌های دور چشم

هیچ چیز به اندازه رتینول در به حداقل رساندن چین و چروک‌ها در اطراف چشم موثر نیست. برای جلوگیری از چروک دور چشم از کرم دور چشمی استفاده کنید که حاوی رتینول باشد. البته دقت کنید که استفاده از رتینول بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که در حال حاضر دارای چین و چروک در ناحیه دور چشم خود هستند و مایلند این چین و چروک‌ها را کاهش دهند. به عبارت ساده‌تر استفاده از رتینول به افراد با سن پایین چندان توصیه نمی‌شود.

رتینول، کلاژن سازی را در پوست افزایش می‌دهد. اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند پوست را حساس کرده و باعث پوسته پوسته شدن آن شود. پوست اطراف چشم بسیار نازک و ظریف است؛ از این رو سعی کنید کرم دور چشمی را استفاده نمایید که مقدار رتینول در آن مناسب باشد. بهتر است بر اساس سن خود برای خرید کرم دور چشم اقدام نمایید و هدف خود را در نظر بگیرید که جلوگیری از چروک دور چشم است یا درمان چن و چروک‌ها؟ رتینول بیشتر به منظور کاهش چین و چروک‌ها توصیه می‌شود.

چروک دور چشم

سیگار را ترک کنید

اگر می‌خواهید سرعت پیری پوست را در بدن خود کاهش دهید، سیگار کشیدن را برای همیشه فراموش کنید. دود سیگار باعث آزاد شدن آنزیمی می‌شود که کلاژن را تجزیه کرده و ظاهر جوان شما را پژمرده و بی‌حال نشان می‌دهد. برای جلوگیری از چروک دور چشم و برای اینکه به کلاژن در پوست خود آسیب نرسانید، سیگار را ترک کنید.

به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشید

بهترین رژیم غذایی برای جلوگیری از چروک دور چشم رژیمی است که به مقدار زیاد حاوی میوه و سبزیجات تازه باشد. همچنین مواد غذایی حاوی امگا ۳ مانند ماهی‌های چرب در جوان نگه داشتن و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. از مصرف چربی‌های ناسالم، کربوهیدرات‌های ساده و شیرینی‌جات تا حد ممکن بپرهیزید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید

جهت هیدراته نگه داشتن سلول‌های پوست در طول روز، حتما باید به مقدار کافی آب بنوشید. هنگامی که بدن با کم‌آبی مواجه می‌شود، خیلی زود خطوط ریز در اطراف چشم مشاهده خواهد شد زیرا پوست دور چشم از پوست دیگر نواحی صورت ده برابر نازک‌تر و ظریف‌تر است. نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز پیشنهاد می‌شود.

به اندازه کافی بخوابید

جلوگیری از چروک دور چشم زمانی بهتر امکان‌پذیر است که شما خواب کافی و باکیفیت داشته باشید. ۸ ساعت خواب شبانه باعث می‌شود شما در طول روز انرژی و شادابی بیشتری داشته و گام موثری در پیشگیری از چروک دور چشم بردارید. هنگام خواب هورمون‌هایی ترشح می‌شوند که به انعطاف‌پذیری بیشتر پوست در اطراف چشم کمک خواهند کرد.

بوتاکس برای جلوگیری از چروک دور چشم

به منظور جلوگیری از چروک دور چشم بهتر است از دهه ۲۰ زندگی خود تزریق بوتاکس را شروع کنید. بوتاکس می‌تواند از بروز خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم ممانعت به عمل آورد. هر بار که بوتاکس می‌کنید، اثرات آن حدود ۳ تا ۶ ماه خواهد ماند و بعد از بین خواهد رفت. یعنی نیاز به تزریق مجدد وجود دارد.

میکرونیدلینگ برای زیر چشم

برای تقویت کلاژن‌سازی در پوست می‌‎توانید از میکرونیدلینگ استفاده کنید. در این تکنیک از سوزن استفاده می‌شود. میکرونیدلینگ به تحریک کلاژن سازی در پوست کمک کرده و باعث می‌شود پوست شما صاف و جوان به نظر برسد. حتما میکرونیدلینگ را زیر نظر یک پزشک متخصص پوست انجام دهید.

عینک آفتابی بزنید

یک راه ساده اما تاثیرگذار برای جلوگیری از چروک دور چشم این است که در هوای آفتابی حتما از عینک آفتابی استفاده کنید. دقت داشته باشید که عینک آفتابی باید قابلیت مطلوبی برای محافظت از چشم در برابر اشعه UV یا همان فرابنفش خورشید داشته باشد. عینک آفتابی باعث می‌شود هم به چشم شما آسیب نرسد و هم به پوست اطراف چشم.

ماساژ صورت را امتحان کنید

ماساژ صورت توسط متخصصین پوست نیز توصیه می‌شود؛ پس آن را نادیده نگیرید. ماساژ باعث می‌شود جریان خون در پوست افزایش یافته و حتی از بروز پف زیر چشم جلوگیری شود. مقدار کمی از کرم دور چشم را به انگشت حلقه خود بمالید و از گوشه بیرونی چشم شروع کرده و به سمت گوشه داخلی زیر چشم در امتداد استخوان اوربیتال حرکت کنید.

این تکنیک نه تنها به افزایش نفوذ کرم دور چشم به پوست کمک می‌کند بلکه باعث پمپاژ بیشتر خون در این ناحیه شده و در جلوگیری از چروک دور چشم موثر است. سعی کنید کل صورت خود را حداقل یکبار در روز ماساژ دهید.

بروز چروک دور چشم و خطوط ریز اطراف آن هیچ ایرادی ندارد و مسئله‌ای طبیعی است. می توانید با مواردی نظیر مصرف محصولات مراقبت از دور چشم و داشتن سبک زندگی سالم از ایجاد آن پیشگیری کنید و آن را کاهش دهید، اما این خطوط به طور کامل برطرف نمی‌شوند. اگر با آن مشکل دارید، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

خلاصه اینکه، برای پیشگیری از ایجاد چروک دور چشم با عینک آفتابی از پوست دور چشم خود مراقبت کنید، غذاهای حاوی ویتامین‌های مفید برای پوست را مصرف کنید، سیگار نکشید و با کرم‌های دور چشم و محصولات ویژه این ناحیه، از آن محافظت کنید.

اگر پرسشی دارید که پاسخ آن را در متن نیافته‌اید یا به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، سؤالات خود را در قسمت «بیان نظر» مطرح کنید تا پاسخگوی شما عزیزان باشیم.