تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال
تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال

امروزه کمتر پیش می‌آید کسی را ببینید که حداقل یکبار در زندگی خود از مولتی ویتامین استفاده نکرده باشد. گویی مولتی ویتامین جزء لاینفک زندگی بسیاری از انسان‌ها شده است و تعجبی هم ندارد زیرا اکثر افراد تغذیه سالمی ندارند و برای جبران کمبود مواد مغذی به ناچار به سراغ خرید قرص مولتی ویتامین می‌روند. تنوع مولتی ویتامین‌ها در داروخانه‌ها بسیار زیاد است و اگر اطلاعات کافی نداشته باشید قطعا برایتان سخت است که کدام مولتی ویتامین را انتخاب کنید. آیا تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال را می‌دانید؟ پاسخ این پرسش یکی از کمترین چیزهایی است که به هنگام انتخاب مولتی ویتامین باید از آن آگاه باشید.

تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال

مولتی ویتامین چیست ؟

ویتامین‌ها موادی هستند که بدن جهت انجام عملکرد صحیح خود به آنها نیاز دارد. به طور کلی ۱۳ ویتامین ضروری برای بدن وجود دارند که بعضی از آنها محلول در آب و بعضی دیگر محلول در چربی هستند. ویتامین‌ها در مواد غذایی یافت می‌شوند و با یک تغذیه سالم به راحتی برای بدن تامین می‌شوند. مولتی ویتامین نوعی مکمل غذایی است که در آن انواع ویتامین‌ها در کنار یکدیگر در مقادیر مناسب قرار گرفته‌اند تا کمبود ویتامین در بدن انسان را جبران کنند.

هر ویتامینی با توجه به سن افراد روزانه در یک مقدار مناسب باید مورد استفاده قرار بگیرد. مشکلات سلامتی تنها بر اثر سطوح پایین ویتامین در بدن اتفاق نمی‌افتد. دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد ویتامین‌ها نیز خود مشکل‌ساز بوده و گاه با عوارض جانبی جبران نشدنی همراه است.

ترکیبات موجود در مولتی ویتامین

پیش از آنکه تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال را بررسی کنیم، بهتر است با ویتامین‌های موجود در مولتی ویتامین بیشتر آشنا شوید:

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K
 • ویتامین B1 (تیامین)
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
 • ویتامین B3 (نیاسین)
 • ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید)
 • ویتامین B6 (پیروکسیدین)
 • ویتامین B7 (بیوتین)
 • ویتامین B9 (اسید فولیک)
 • ویتامین B12 (کوبالامین)

مکمل هایی مانند مولتی ویتامین‌ها برای بالا بردن سلامت عمومی بدن لازم‌اند. تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال و سایر داروها در ترکیبات و موادی است که در هر کدام مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در کل این مکمل ها می توانند تمامی مواد مغذی برای بدن را تأمین نمایند. یکی از روش‌های تأمین این ویتامین‌ها و سایر مواد معدنی، تبعیت از رژیم غذایی صحیح و سالم است.

تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال

ولی ممکن است تمامی افراد نتوانند رژیم درستی داشته و یا در شرایط خاصی مانند بارداری، سالمندی، بیماری‌های خاص و یا تحت درمان‌های مشخصی قرار داشته باشند. در این صورت باید در کنار مواد غذایی سالم و مفید، از مکمل‌ها نیز از جمله مکمل مولتی ویتامین استفاده نمایند. فرق مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال و … در دوز و ترکیب مواد داخل آن ها است.

البته ویتامین‌های ذکر شده ممکن است در همه مولتی ویتامین‌ها یافت نشوند. به عبارت دیگر ممکن است مثلا در یک مولتی ویتامین هر ۸ ویتامین گروه ب وجود نداشته باشند. همچنین مقادیر ویتامین‌ها در مولتی ویتامین‌های مختلف متفاوت است. بنابراین مثلا اگر فکر می‌کنید کمبود ویتامین دی دارید بهتر است مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که از لحاظ ویتامین D غنی باشد.

به جدول زیر دقت کنید:

ویتامین‌های محلول در آبویتامین‌های محلول در چربی
ویتامین C و کلیه ویتامین‌های گروه Bویتامین‌های A، E، D و K

مولتی ویتامین مینرال چیست ؟

برای آگاهی از تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال لازم است با مولتی ویتامین مینرال نیز آشنا شوید. مولتی ویتامین مینرال نوعی مکمل غذایی است که در آن علاوه بر ویتامین‌ها مواد معدنی یا املاح معدنی نیز وجود دارند. “مینرال” به معنای ماده معدنی است. مواد معدنی موادی هستند که برای استخوان‌سازی، ساخت هورمون‌ها، تنظیم ضربان قلب، حمایت از عضلات سالم و حفاظت از عملکرد مغز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد معدنی را می‌توان در دو گروه ماکرومینرال‌ها و مواد معدنی کمیاب دسته‌بندی می‌شوند:

ماکرومینرال‌هامواد معدنی کمیاب
کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلر، سولفورآهن، منگنز، مس، ید، روی (زینک)، کوبالت، فلورید، سلنیوم

ماکرومینرال‌ها در مقادیر بالا و مواد معدنی کمیاب در مقادیر پایین برای بدن نیاز هستند. بهترین راه برای تامین مواد معدنی برای بدن داشتن تغذیه سالم و متنوع است. استفاده از مولتی ویتامین مینرال نیز یک گزینه بسیار ایده‌آل به شمار می‌آید که در مدت زمانی اندک کمبود این ریزمغذی‌ها را در بدن جبران می‌کند.

تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال

با خوردن قرص مولتی ویتامین فقط از ویتامین‌های مختلفی که برایتان شرح دادیم بهره‌مند می‌شوید. حال آنکه با مصرف قرص مولتی ویتامین مینرال هم ویتامین‌ها به بدن شما می‌رسند و هم مواد معدنی. اکثر مولتی ویتامین‌هایی که در حال حاضر در داروخانه‌ها یافت می‌شوند، شامل مواد معدنی نیز هستند. صحیح‌تر آن است که به جای کلمه “مولتی ویتامین مینرال” بگوییم “مولتی ویتامین و مینرال” زیرا در انگلیسی نیز به این محصول Multivitamin and mineral گفته می‌شود. آنچه مولتی ویتامین‌ها و مینرال‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند دوز استفاده شده از ویتامین‌ها و عناصر معدنی در یک مکمل است.

همچنین در همه مولتی ویتامین و مینرال‌ها معمولا همه ویتامین‌ها و املاح معدنی وجود ندارند. بنابراین اگر مایلید در مولتی ویتامین مصرفی شما مثلا مقدار کلسیم یا آهن بالا باشد، قبل از خرید حتما باید نگاهی به جدول ترکیبات مکمل مورد نظر داشته باشید. زیرا امکان دارد مثلا آهن در آن وجود داشته باشد اما کلسیم در آن استفاده نشده باشد یا اینکه دوز بکار رفته از این ماده معدنی آن چیزی نباشد که مد نظر شما یا پزشکان است.

قرص مولتی ویتامین بخریم یا مولتی ویتامین مینرال ؟

مولتی ویتامین مینرال تنوع بیشتری نسبت به قرص یا کپسول مولتی ویتامین دارد. ممکن است در نام بسیاری از مولتی ویتامین‌ها اینکه این محصول شامل مینرال‌ها هم می‌شود، قید نشده باشد اما وقتی ترکیبات آن را نگاه کنید متوجه شوید که مواد معدنی نیز در آن وجود دارند. اگر به دنبال مکمل غذایی هستید که به طور کلی به جبران کمبود کلیه مواد مغذی در بدن کمک کند، پیشنهاد ما به شما خرید مولتی ویتامین مینرال است زیرا این فرآورده هم ویتامین‌ها را شامل می‌شود و هم مواد معدنی را. با همه این حرف‌ها بهترین راهکار برای انتخاب یک قرص مولتی ویتامین این است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک با توجه به کمبودهای مواد مغذی در بدن شما بهترین پیشنهاد را می‌تواند به شما ارائه دهد.

در نهایت باید گفت بدن انسان برای حفظ حیات و ادامه فعالیت‌های ارگان‌های مختلف خود نیاز به ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی دارد. مولتی ویتامین‌ها از جمله مکمل‌هایی هستند که تمامی این مواد مغذی را در خود دارند. در نتیجه باعث بالا بردن عملکرد قسمت‌های‌مختلف و حیاتی بدن می شوند.

تفاوت مولتی ویتامین با مولتی ویتامین مینرال

انواع مکمل‌ها وجود دارند که جزو مولتی ویتامین‌ها به حساب می‌آیند. تنوع زیاد ممکن است باعث سردرگمی افراد در انتخاب نوع مناسب این داروها شوند. ولی باید گفت در بین مکمل‌ها، مولتی ویتامین مینرال یکی از بهترین و کارآمدترین آن ها است که تمامی ویتامین ها و مواد معدنی را به میزان مناسب و مفید در خود دارد. نکته مهم زمان مصرف آن‌ها است که باید توسط پزشک تعیین شود.

بین این دو محصول از لحاظ قیمت تفاوت چندانی وجود ندارد. تصور نکنید که چون در مولتی ویتامین مینرال علاوه بر ویتامین‌ها، مواد معدنی هم وجود دارند، قیمت آن بیشتر است. به طور کلی قیمت این نوع مکمل‌ها را برند (مارک)، ایرانی یا خارجی بودن یا تعداد قرص یا کپسول‌های بکار رفته در آن تعیین می‌کند. شما می‌توانید بهترین مولتی ویتامین‌ها را به صورت اینترنتی، با تخفیفات عالی و قیمت مناسب از داروخانه آنلاین اندرزگو خریداری کنید.