درمان پوسته شدن اطراف ناخن
درمان پوسته شدن اطراف ناخن

درمان پوسته شدن اطراف ناخن

زیبایی دست‌ها در دنیای امروز به خصوص برای بانوان اهمیت بالایی دارد. تا به آنجا که برای مانیکور و زیبا جلوه دادن ناخن‌های خود هزینه‌های قابل توجهی را هر ماه می‌پردازند. ظاهر ترک خورده و پوسته پوسته شده اطراف ناخن از نظر هیچ کس زیبا نیست. پوسته شدن اطراف ناخن دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. در این مقاله در مورد این موضوع با شما بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پوسته شدن اطراف ناخن مشکل شایعی است که بسیار افراد آن را تجربه میکنند مخصوصا خانم های خانه دار ولی آیا این مشکل باعث نگرانی میشود؟ اگر پوست روی انگشتان شما کنده شود دلیل نگرانی نیست این عارضه معمولی اغلب در اثر عوامل محیطی و دیگر عوامل کنترل میشود. دربرخی موارد کنده شدن پوست نوک انگشتان ها میتواند ناشی از یک وضعیت اساسی باشد ، اگر نوک انگشت شما به درمان خانگی پاسخ ندهد و یا علائم بدتر شود، به پزشک خود مراجعه کنید آنها میتوانند علت اینکه چرا نوک انگشت شما کنده می شود را شناسایی و راه درمان را توصیه کنند.

علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟

پوسته شدن اطراف ناخن به دلایل زیر می‌تواند باشد:

عوامل محیطی

اگر مراقب دست‌های خود نباشید ممکن است آسیب‌های زیست محیطی بسیاری را متحمل شوند. شرایط آب و هوایی نامساعد تاثیر مستقیم در ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن دارد. تابستان‌های آفتابی شدید و زمستان‌های بسیار سرد می‌توانند حتی به کوتیکول ناخن نیز آسیب برسانند. اگر نوع پوست شما خشک باشد بیش از بقیه مستعد پوسته شدن دور ناخن هستید. در فصول سرد سال وقتی به مدت طولانی دست در آب سرد قرار گیرد، مشکل خشکی پوست بیشتر می‌شود. ماده شوینده‌ای که با آن دست‌های خود را می‌شویید هم بسیار مهم است.

چنانچه مستعد خشکی پوست دست هستید، برای شستشو بهتر است از صابون‌های مایع و کرمی استفاده نمایید. همچنین حتما باید روزانه چند بار از کرم مرطوب کننده کمک بگیرید تا به نرمی و لطافت پوست شما کمک شود. نباید از شوینده‌ها و محصولات مراقبت از پوستی استفاده کنید که تحریک کننده پوست باشند و در آنها از اسانس‌ها و مواد نگهدارنده استفاده شده باشد.

سبک نادرست زندگی و بیماری‌های زمینه‌ای

عاداتی مانند ناخن جویدن و برداشتن پوست اطراف ناخن می‌تواند باعث پوسته شدن اطراف ناخن شده و موجب درد و آسیب شود. بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، اگزمای مزمن، درماتیت آتوپیک و پومفولیکس می‌توانند منجر به آسیب پوستی شده و باعث ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن شوند. همچنین کمبودهای تغذیه‌ای نیز بسیار مهم هستند.

مراقبت های خانگی برای متوقف کردن و درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

۱-خنک کردن با آلوئه ورا:

پوسته شدن در اطراف انگستان میتواند موجب سوزش و تحریک شود که بهتراست از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. چنانچه در بخش سلامت نمناک توضیح داده ایم برای این کار یک عدد ساقه آلوئه ورا را برش دهید، ژل آن را در بیاورید و حداقل دوبار در روز در ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

۲- ماساژ با روغن نارگیل برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

ناخن هایتان را با روغن نارگیل ماساژ داده و دستکش پنبه ای بپوشید. این کار را دو بار در روز و یکبار در شب انجام دهید و در یک هفته مشاهده کنید که چطور دستهایتان به حالت قبل برگشته است.

از روغن زیتون و بادام نیز میتوانید استفاده کنید.

۳- مرطوب کنندگی با عسل برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

عسل یکی دیگر از مرطوب کننده های عالی برای پوست است.تنها چیزی که باید رعایت کنید، این است که ناحیه آسیب دیده را با عسل بمالید و بگذارید تا نیم ساعت بماند.بدون تردید میتوان گفت زمانیکه شما این کار را انجام میدهید، نمیتوانید خیلی از کارها را انجام دهید اما این یک معافیت ارزشمند است.

عسل برای پوسته شدن اطراف ناخن

۴- قرار دادن انگشتان در شیر و جو دوسر:

مخلوط ضخیمی از جو و شیر را روی انگشتان خود قرار دهید.شیر و جو دوسر کمک به لایه برداری ناحیه آسیب دیده میکند.

۵-  نوشیدن آب زیاد برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن :

نوشیدن مقدار زیادی آب در روز حداقل ۱۰ لیوان بسیار مفید خواهد بود.این کار شمارا هیدراته نگه میدارد و از مشکلات پوسته شدن و خشک شدن حفظ میکند.

۶- خوردن و نوشیدن چیزهای خوب:

آیا میدانید که نصفی از مشکلات پوست ناشی از تغذیه نامناسب است؟مصرف مواد غذایی و آبمیوه های تغذیه ای مانند آب میوه های مخلوط ،ماست،گوشت بدون چربی و غذاهای پروتئینی مانند لوبیا به پوست و بدن شما کمک میکند تا به حالت طبیعی و سالم خود برگردد.

۷- روغن ژله ای برای پوسته شدن اطراف ناخن:

اگر یک چیز خوب پس از روغن وجود داشته باشد و به پوسته نشدن ناخن کمک میکند، آن روغن ژله ای است. البته که چسبناک است، اما این انگشتان حساس به رطوبت نیاز دارند تا به حالت قبل برگردند. آن را شب به پوست دست بمالید و دستکش بپوشید و نرمی را در صبح مشاهده کنید..

۸- موز برای پوسته شدن اطراف ناخن:

موزهایی که خیلی رسیده اند را دور نیاندازید. خرد کنید و با شیر و عسل مخلوط کنید و برروی انگشتان خود قرار دهید. ین کار را بطور مرتب انجام دهید و پوست خود را تماشا کنید ،تمام مواد مغذی مفید این مخلوط جذب میشوند.

درمان پوسته شدن اطراف ناخن با استفاده از موز

۹- کپسول ویتامین E برای پوسته شدن اطراف ناخن:

روغن داخل ویتامین ای یک درمان عالی برای پوست خشک است ، اگرچه ممکن است مجبور شوید بیش از یک قرص برای پوشش همه انگشتان خود استفاده کنید.

از روغن ویتامین E طبیعی در محیط استفاده کنید ،بطور طبیعی انگشتان را پاکسازی میکند.

۱۰- همیشه و همیشه دستهای خود را پوشش دهید:

این بیشتر یک اقدام پیشگیرانه نسبت به درمان خانگی است. اما اگر میخواهید این داروها به خوبی عمل کنند، دست های خود را با مواد شیمیایی خشن آلوده نکنید.

در حقیقت یکی از بزرگ ترین دلایلی که شما را رنج میدهد، استفاده از مواد شیمیایی بدون دستکش است. پس به نفع خودتان است که دستکش بپوشید.

۱۱. آب گرم برای پوسته شدن دور ناخن ها:

آب گرم پوست نرم اطراف ناخن شما را برمیگرداند. دستهای خود را با آب گرم بشویید و ده دقیقه در روز در آب گرم همراه آبلیمو و عسل قرار دهید.

دست های خود را خشک کنید و مرطوب کنید، یا روغن ویتامین ای بزنید.

۱۲. خیار برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

خیار طراوت و نرم کنندگی به دست شما میبخشد. شما به یک برش ضخیم و تازه از خیار احتیاج دارید. تکه ها را به پوست خود بمالید و اجازه دهید که جذب پوست شود.

یکی دیگر از گزینه های معرفی شده در بخش سلامت نمناک این است که خیار را روی قسمت آسیب دیده بچرخانید و ۳۰ دقیقه بعد با آب بشویید. می توانید این کار را هر روز تکرار کنید.

۱۳. روغن زیتون برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

روغن زیتون به مرطوب کنندگی و بهبود پوست کمک میکند. روغن زیتون را در نصف فنجان قرار دهید و ۴ قطره اسانس اسطوخدوس به آن اضافه کنید. ده دقیقه انگشتان خود را درآن قرار دهید ،سپس انگشتان را خشک و مرطوب کنید.

غذایی که ما مصرف می‌کنیم تاثیر مستقیم روی پوست، مو و ناخن دارند. اگر تغذیه سالمی نداشته باشید اصلا بعید نیست که هم ناخن‌هایتان آسیب ببینند و هم پوست اطراف آنها.

عوامل شیمیایی

شما در طی روز با دست‌های خود کارهای زیادی را انجام می‌دهید. مثلا پخت و پز می‌کنید، به تمیز کردن خانه می‌پردازید، ظرف‌ها را می‌شویید، باغبانی می‌کنید و به حمام رفته و با شامپو و دیگر مواد شوینده کار می‌کنید. همه اینها می‌توانند به کوتیکول ناخن آسیب رسانده و پوست اطراف آن را نیز تحریک و تخریب کنند. حتی اگر در حین انجام کار دستکش لاتکس بپوشید باز هم ممکن است پوست دست شما تحریک شده و دچار خشکی پوست شوید. در نتیجه خشکی پوست مشخص است که به پوست اطراف ناخن نیز آسیب رسیده و ریش ریش و بد حالت می‌شود.

تاثیر آفتاب در پوسته شدن اطراف ناخن

وقتی در اوج گرما به مدت طولانی زیر نور آفتاب قرار می‌گیرید، اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. پوست اطراف ناخن نیز از این قضیه مستثنی نیست. هنگامی‌که آفتاب سوختگی خیلی شدید باشد، از چند ساعت بعد درد و قرمزی آزاردهنده خواهد شد. مشکل ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن برای افرادی که به برنزه کردن خود می‌پردازند نیز زیاد اتفاق می‌افتد. بهترین راهکار این است که از کرم ضد آفتاب کمک بگیرید و آن را علاوه بر صورت به پوست بدن خود نیز بزنید.

مکیدن انگشت و کندن پوست ناخن با دندان

مکیدن انگشت بیشتر مختص کودکان است. اما در بزرگسالان زیاد می‌بینیم که عادت دارند انگشت خود را در دهان کرده و پوست آن را با دندان بکنند. در این صورت کاملا مشخص است که فرد دچار مشکل پوسته شدن اطراف ناخن خواهد شد. به منظور ترک این عادت که انگشت خود را در دهان خود کنید می‌توانید دستکش بر دست نمایید یا خود را مشغول سرگرمی‌هایی کنید که شما را از این عادت نادرست به کلی دور کنند.

درمان پوسته شدن اطراف ناخن

کم خونی و ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن

یکی از دلایل ایجاد کم‌خونی، کمبود ماده معدنی آهن در بدن است. کمبود آهن موجب می‌شود تا خون‌رسانی به اندام‌ها دچار اختلال شود. اصلا بعید نیست که افراد مبتلا به کم‌خونی دچار ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن شوند. دیگر علائم ناشی از این عارضه عبارتند از: رنگ‌پریدگی، احساس خستگی مداوم، ریزش مو، سرگیجه خفیف و احساس ضعف و خواب‌آلودگی.

پوسته شدن اطراف ناخن اگر با درد و چرک همراه باشد می‌تواند نشانه نوعی عفونت باکتریایی به حساب آید. تورم، قرمزی و خارش می‌تواند از دلایل عفونت قارچی باشد و پوست دور ناخن را هم تحت تاثیر قرار دهد. در صورت مشاهده این مشکلات باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و از داروهای موضعی کمک بگیرید.

ویتامین‌های موثر در پوسته شدن اطراف ناخن

چنانچه در قسمت‌های قبلی هم اشاره کردیم کمبود بعضی از ویتامین‌ها می‌تواند باعث آسیب به ناخن و همچنین پوست اطراف آن شود:

ویتامین A

در محصولات مراقبت از ناخن معمولا ویتامین آ به چشم می‌خورد. این ویتامین به هیدراته نگه داشتن ناخن‌ها و پوست دور آنها کمک کرده و باعث می‌شود تا ناخن‌ها سالم و ترک نخورده باقی بمانند. گاهی به دلیل کمبود ویتامین آ ممکن است ببینید که اطراف ناخن‌هایتان پوسته پوسته شده و ظاهری نامطلوب پیدا کرده است.

ویتامین‌‌های C و E

هر دوی این ویتامین‌ها نقش آنتی اکسیدانی فوق‌العاده‌ای دارند و ضد التهاب عمل می‌کنند. ویتامین C در کمک به کلاژن‌سازی پوست حرف اول را می‌زند. ویتامین E هم در حفظ سلامت پوست نقش مهمی دارند. بنابراین کمبود آنها می‌تواند پوست دور ناخن را دچار آسیب کند.

ویتامین‌های گروه B

این گروه از ویتامین‌ها شامل ۸ ویتامین هستند که همه آنها در ساختمان ناخن و همچنین پوست نقش دارند. اما می‌توان گفت که در این میان نقش بیوتین و نیاسین پررنگ‌تر است. کمبود بیوتین باعث خشکی پوست می‌شوند و به اطراف ناخن هم آسیب می‌رساند. نیاسین همان ویتامین ب۳ است که کمبود آن بیماری پلاگر را به وجود می‌آورد. این بیماری باعث التهاب پوست شده و ممکن است پوسته شدن اطراف ناخن را هم به دنبال داشته باشد.

درمان پوسته شدن اطراف ناخن

درمان پوسته شدن اطراف ناخن

اما در بیشتر موارد پوسته شدن اطراف ناخن به دلیل عوامل محیطی است. بنابراین بهترین راهکار این است که پوست را مرطوب نگه دارید. استفاده از کرم مرطوب کننده دست گزینه‌ای ایده‌آل به نظر می‌رسد. همچنین جهت پیشگیری سعی کنید کمتر دست‌های خود را در معرض عوامل آسیب‌زا مثل شوینده‌ها قرار دهید. به ویژه در فصل زمستان استفاده آبرسانی و مرطوب نگه داشتن پوست را فراموش نکنید تا ظاهر دست‌های شما زیبا و شاداب به نظر برسد.

درمان خانگی برای پوست پوست شدن دور ناخن

کرم مرطوب کننده دست برای حل مشکل پوست پوست شدن دور ناخن بهترین راهکار است، اما اگر مایل به درمان‌های خانگی هستید، روش‌های زیر را امتحان کنید.

آلوئه ورا برای رفع خشکی پوست دست

گیاه آلوئه ورا را از فروشگاه‌ها یا عطاری‌ها خریداری کرده و با ایجاد یک برش، ژل موجود در آن را خارج کنید. ژل را به اطراف ناخن مالیده و بعد از نیم ساعت پوست را با آب شستشو دهید. بهتر است روزی دو بار این عمل را تکرار نمایید تا به نتیجه دلخواه برسید.

عسل برای نرمی پوست دور ناخن

اگر بتوانید عسل طبیعی پیدا کنید، برای نرمی پوست و کمک به بهبود زخم‌های پوستی یک ماده بسیار موثر را انتخاب کرده‌اید. روزی ۲ بار مقداری عسل را دور ناخن خود مالیده و بعد از ۱ تا ۲ ساعت پوست را بشویید.

آووکادو، مغذی برای پوست

میوه آووکادو را تهیه کنید. پوست میوه را جدا کرده و خود میوه را به قطعات کوچک تقسیم نمایید. قطعات میوه را له کرده و به دست خود بمالید. سپس می‌توانید با یک دستکش مناسب دست خود را بپوشانید تا آووکادو خوب تاثیر خود را در نرمی پوست بر جای بگذارد. تا بهبود کامل هر شب این کار را تکرار نمایید. آووکادو میوه‌ای است حاوی چربی‌های مفید و مواد مغذی همچون: ویتامین K، ویتامین B6، ویتامین C، ویتامین E، اسید فولیک و اسید پانتوتنیک.

کلام پایانی

علت پوسته شدن اطراف ناخن را در این مقاله برایتان شرح دادیم و به راه‌های درمان هم اشاره نمودیم. با این حال اگر هنوز سوالی برایتان وجود دارد می‌توانید در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید و منتظر پاسخ باشید.