سرما و ایجاد درد در مفاصل
سرما و ایجاد درد در مفاصل

تغییرات آب و هوا و کاهش دما روی درد و سفت شدن عضلات تاثیر دارد. به طور دقیق علت این مسئله مشخص نیست. اما چندین مورد وجود دارد که می‌توان به عنوان علت درد مفاصل در سرما در نظر گرفت. درد مفاصل در هوای سرد موضوع این مقاله است؛ با ما همراه باشید.

علت درد مفاصل و عضلات بر اثر سرما

حقیقت این است که هیچ توضیحی برای اینکه چرا کاهش دما روی مفاصل شما تاثیر می‌گذارد وجود ندارد. یک نظریه مطرح شده است که می‌گوید، افت فشار هوا باعث انبساط تاندون‌ها، ماهیچه‌ها و بافت‌های اطراف شده و به دلیل فضای محدودی که در بدن وجود دارد، احساس درد و سفتی در عضلات و مفاصل حس خواهد شد. مشکل درد مفاصل در هوای سرد به ویژه برای افرادی پیش می‌آید که با مشکل آرتریت مواجه هستند.

یک نظریه دیگر در این رابطه می‌گوید که مایع سینوویال که در مفصل وجود دارد در هوای سرد غلیظ شده، به اصطلاح نمی‌تواند باعث روغن‌کاری مفاصل شود و در نتیجه هنگام حرکت دادن مفصل، درد بیشتری احساس خواهد شد. از طرف دیگر آب و هوای سرد تاثیر منفی بر خلق و خوی افراد داشته و سطح تحمل درد کاهش پیدا می‌کند. یک دلیل دیگر هم می‌تواند این باشد که مردم در هوای سرد بیشتر ترجیح می‌دهند در منزل باشند. در این صورت فعالیت بدنی کمتر شده و درد مفاصل در افراد مبتلا به آرتریت یا بیماری‌های مفصلی تشدید می‌شود. در این موارد گاهی خرید قرص استخوان و مفاصل می‌تواند کمک بزرگی به حل این مشکلات کند.

سرما و ایجاد درد در مفاصل

درمان درد مفاصل در هوای سرد

در اینجا راهکارهایی را برای بهبود درد مفاصل در پاییز و زمستان به شما پیشنهاد می‌دهیم:

  • ناحیه‌ای را که درد می‌کند، چندین لایه با باند کشی بپوشانید تا گرم بماند و شوک هوای سرد به بدن کاهش یابد.
  • ورزش کنید تا قدرت عضلانی بیشتر شده و استخوان‌های محکم‌تری داشته باشید. در این حالت فشار روی مفاصل کمتر می‌شود و در نتیجه کمتر در معرض درد و آسیب قرار خواهند گرفت.
  • برای کاهش درد روی مفاصل، به خصوص زانوها، وزن مناسب برای بدن خود را حفظ کنید و به تناسب اندام خود بیشتر اهمیت بدهید.
  • در طول فعالیت‌های روزانه از اعمال فشار غیر ضروری به زانوهای خود خودداری کنید.
  • از کیسه آب گرم یا پک گرمایی استفاده کرده و آن را روی مفاصل دردناک قرار دهید. گرما به آرامش عضلات و کاهش درد کمک موثری می‌کند.
  • در داخل و خارج از خانه فعال باشید. قبل از بیرون رفتن از منزل، تمرینات کششی انجام دهید تا مفاصل سفت، کمی شل شوند. فعال ماندن در فصل پاییز و زمستان، ماهیچه‌ها و مفاصل را سالم نگه داشته و از ایجاد درد در آنها پیشگیری می‌کند.
  • شب‌ها خوب بخوابید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و نسبت به زندگی دیدگاه مثبتی را در ذهن خود پرورش دهید تا سلامت کلی بدن شما حفظ شود. در این صورت مطمئن باشید که درد مفاصل و استخوان‌ها نیز کمتر حس خواهد شد.
سرما و ایجاد درد در مفاصل

تغییرات فشار هوا و درد مفاصل

فصل زمستان تغییرات جوی آشکاری را به وجود می‌آورد. تغییرات فشار هوا باعث انبساط و انقباض رباط‌ها، تاندون‌ها و غضروف‌ها در مفصل شده و ممکن است احساس درد به وجود آورد. مطالعات جدید نشان داده است که کاهش فشار بارومتریک در زمستان به طور مستقیم روی درد عضلات، مفاصل و استخوان‌ها تاثیر دارد. به ویژه اگر فرد در گذشته با مشکلاتی همچون آرتریت مواجه بوده است، در زمستان معمولا احساس درد در او بیدار خواهد شد. همچنین اگر فرد به پوکی استخوان مبتلا باشد، احتمالا از درد شکایت بیشتری خواهد داشت.

درد مفاصل در هوای سرد بیشتر برای چه افرادی پیش می‌آید؟

بدن همه افراد به نوسان فشار هوا واکنش نشان می‌دهد. اما افراد مبتلا به آرتریت و اشخاصی که درد مزمن دارند در برابر احساس ناراحتی و درد آسیب پذیرتر هستند. همچنین افرادی که به هر دلیل غمگین و افسرده هستند، نسبت به سایرین تحمل درد کمتری دارند و در فصول سرد سال بابت مشکلات مفاصل خود شکایت بیشتری خواهند داشت.

سرما و ایجاد درد در مفاصل

تاثیر کمبود ویتامین دی در درد مفاصل

علت درد مفاصل در هوای سرد را شرح دادیم. تحقیقات نشان داده است که افرادی که سطح پایینی از ویتامین D را در بدن خود دارند و از کمبود این ریزمغذی رنج می‌برند، اغلب دچار درد مفاصل می‌شوند. در این حالت مصرف قرص ویتامین دی و دیگر مکمل‌های حاوی این ویتامین ممکن است بتواند در کاهش درد موثر باشد. با این حال دقت داشته باشید که تحقیقات نشان نمی‌دهد افرادی هم که سطوح مناسبی از ویتامین د۳ را در بدن خود دارند، باز هم می‌توانند با مصرف قرص ویتامین D درد مفاصل خود را کاهش دهند.

بنابراین خودسرانه از ویتامین دی استفاده نکنید. این ویتامین جزء ویتامین‌های محلول در چربی بوده و اگر بیش از اندازه مصرف شود، می‌تواند عوارض جانبی جدی را به وجود دارد. در جدول زیر می‌تواند مقدار توصیه شده روزانه برای ویتامین دی را ببینید:

سنمقدار توصیه شده روزانه مصرف ویتامین D (IU)
۰ تا ۱۲ ماهگی۴۰۰
۱ تا ۷۰ سالگی۶۰۰
۷۰ سالگی به بعد۸۰۰

رابطه میان طبع سرد و سرما

در طب سنتی افراد از لحاظ طبع در چندین گروه قرار می‌گیرند که طبع سرد یکی از آنها است. افرادی که طبع سرد دارند معمولا لاغر اندام بوده، موهای کم‌پشت و نازکی دارند، بیش از سایرین مستعد ابتلا به افسردگی هستند، پوست آنها کمی تیره‌ است و حتی گاهی در تابستان نیز ممکن است احساس سرما داشته باشند. بدیهی است که افراد سرد مزاج در زمستان بیش از دیگران از سرمای هوا رنج می‌برند. بهترین راهکار برای این افراد به منظور کاهش درد مفاصل در هوای سرد این است که لباس گرم بپوشند و تا می‌توانند خود را گرم نگه دارند. فراموش نکنید که پوشیدن جوراب، دستکش و کلاه می‌تواند از خروج گرما از بدن جلوگیری کرده و شما را گرم‌تر نگه دارند. ضمنا از کفش‌هایی استفاده کنید که در آنها احساس راحتی دارید و فشاری به استخوان‌ها و ماهیچه‌های شما وارد نمی‌شود.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد مفاصل در فصل سرما شما را کمی آزار می‌دهد تنها با راهکارهایی که در قسمت‌های قبلی عنوان شد ممکن است بتوانید مشکل را حل کنید و دیگر نیازی نباشد که به پزشک مراجعه نمایید. اما اگر با ورود به فصل سرما علائم غیر عادی را در مفاصل خود حس کردید بهتر است حتما به یک پزشک ارتوپد مراجعه نمایید. مثلا اگر متوجه تورم شدید، احساس کردید که در راه رفتن مشکل دارید، در ناحیه عضله یا مفصل خود قرمزی مشاهده کردید یا به طور کلی در استفاده از یکی از مفاصل خود مشکل داشتید، حتما با مراجعه به پزشک، علت این مشکلات را مورد بررسی قرار دهید. همچنین اگر درد مفاصل مداوم باشد یا شدت یابد، فورا باید به پزشک مراجعه نمایید.

کلام پایانی

علت درد مفاصل در هوای سرد به طور کامل و دقیق مشخص نیست. تغییرات جوی، افت فشار هوا، کاهش عملکرد موثر مایع زلاله‌ای (سینوویال) در مفاصل و کاهش آستانه تحمل درد به دلیل تغییر در خلق و خو از دلایل درد مفاصل و استخوان‌ها در پاییز و زمستان می‌تواند باشد. بهترین راهکار این است که خود را خوب گرم نگه دارید، تغذیه سالم داشته باشید و سبک زندگی سالم را انتخاب کنید. همچنین می‌تواند از مکمل‌های استخوان و مفاصل که در داروخانه‌ها وجود دارند استفاده نمایید. اگر شدت درد در شما بیشتر شد یا علائم غیر عادی حس کردید، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.