ویاگرا چیست ؟
ویاگرا چیست ؟

آمارها نشان می‌دهد که ۲۰ تا ۳۰ درصد از مردان در طول زندگی خود با مشکل اختلال نعوظ روبرو می‌شوند. عدم توانایی برای حفظ نعوظ، برقراری رابطه جنسی را به طور کلی غیر ممکن می‌کند. ویاگرا نام تجاری سیلدنافیل سیترات است که با افزایش فشار خون شریانی ریوی به درمان اختلال نعوظ کمک می‌کند. بیش از ۲۰ سال است که این دارو یکی از پرفروش‌ترین داروهای جنسی در داروخانه‌ها به شمار می‌آید. برای اینکه بیشتر بدانید ویاگرا چیست ، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ویاگرا چیست؟

ویاگرا دارویی است که تاثیرگذاری آن برای رفع اختلال نعوظ به تائید رسیده است و مردان بالای ۱۸ سال می‌توانند از آن استفاده نمایند. ویاگرا حاوی داروی سیلدنافیل است. این دارو به دسته‌ای از داروها به نام مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵ تعلق دارد. ویاگرا با افزایش جریان خون در آلت تناسلی در حفظ نعوظ موثر عمل می‌کند. اما دقت داشته باشید که این دارو تنها زمانی موثر است که فرد همزمان از لحاظ جنسی نیز تحریک شده باشد. حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از مصرف قرص ویاگرا می‌توانید به وضوح اثرات مثبت آن را ببینید. به طور کلی در موارد زیر از ویاگرا استفاده می‌کنند:

 • درمان اختلال نعوظ
 • بهبود فشار خون بالای شریانی ریوی
 • کاهش وازواسپاسم
 • درمان ایسکمی و زخم شدن انگشتان دست و پا

ویاگرا به صورت قرص‌ عرضه می‌شود. در بیشتر موارد، باید حدود یک ساعت قبل از فعالیت جنسی مصرف شود، اما می‌توان آن را ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از آن نیز مصرف کرد. ویاگرا برای این استفاده در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است. این دارو در سه دوز  25 میلی‌گرم، ۵۰ میلی‌گرم و ۱۰۰ میلی‌گرم موجود است. اما ویاگرا هم مثل همه داروها عوارض جانبی هم دارد که در این مقاله تمرکز ما بر معرفی آن‌ها و نکاتی است که در هنگام مصرف این دارو باید توجه کنید.

پس از مصرف یک دوز ویاگرا، سطح دارو در بدن شما در طی چند ساعت به تدریج کاهش می‌یابد. پس از حدود ۴ ساعت سطح پایینی از دارو در بدن خود خواهید داشت. (و در این مرحله، دارو دیگر اثر نخواهد کرد.) اما در واقع حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا ویاگرا به طور کامل از بدن شما خارج شود.

ویاگرا چیست ؟

دوزهای قرص ویاگرا

دوزهای موجود قرص ویاگرا چیست؟ ویاگرا در ۳ دوز در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد:

 • ۲۵ میلی‌گرم
 • ۵۰ میلی‌گرم
 • ۱۰۰ میلی‌گرم

دوزی که برای شما تجویز می‌شود به این موارد بستگی دارد: سن، داروهایی که مصرف می‌کنید، مشکلات کبد و کلیه و سایر شرایط سلامتی.

آیا ویاگرا برای اختلال نعوظ خوب است؟

بله؛ در چندین مطالعه بالینی ویاگرا برای درمان ED موثر بوده است. در این مطالعات آقایانی که از قرص ویاگرا استفاده می‌کردند، توانایی بیشتری برای نعوظ و همچنین حفظ آن داشتند. بنابراین رابطه جنسی موفق‌تری را تجربه کرده بودند. در همه مطالعات انجام شده ۴۳ تا ۸۳ درصد از مردانی که از ویاگرا استفاده کرده بودند، نعوظ بهتری داشتند.

طریقه مصرف قرص ویاگرا

نحوه درست مصرف ویاگرا چیست؟ قرص ویاگرا را باید ۱ ساعت قبل از شروع رابطه جنسی مورد استفاده قرار دهید. البته این زمان می‌تواند بین ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از برقراری رابطه جنسی نیز متغیر باشد. حتی در بعضی منابع عنوان شده که این قرص می‌تواند ۲۰ دقیقه قبل از شروع سکس نیز مصرف شود.

چقدر طول می‌کشد تا ویاگرا اثر کند؟

ویاگرا معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از مصرف شروع به اثرگذاری می‌کند. اما خود ویاگرا عامل نعوظ نیست. شما باید از لحاظ جنسی نیز تحریک شده باشید. قرص ویاگرا تا ۵ ساعت در بدن موثر است. این سخن به این معناست که اگر شما از لحاظ جنسی برانگیخته شده باشید، باید بتوانید تا ۴ ساعت پس از مصرف یک دوز ویاگرا نعوظ خود را حفظ کنید.

حتی اگر ویاگرا برای چندین ساعت در بدن شما کار کند، نباید در تمام طول این مدت نعوظ داشته باشید. در واقع به ندرت ویاگرا می‌تواند باعث پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت و درناک) شود. پریاپیسم یک مورد اورژانسی بوده و نیاز به درمان فوری دارد. اگر درمان صورت نگیرد، این وضعیت می‌تواند به بافت‌های آلت تناسلی آسیب رسانده و باعث اختلال نعوظ غیر قابل برگشت شود.

بعید است چنین اتفاقی بیفتد؛ اما اگر پس از خوردن ویاگرا نعوظ شما بیش از ۴ ساعت طول کشید، حتما به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

چه کنیم که ویاگرا سریع‌تر عمل کند؟

برایتان شرح دادیم که ویاگرا چیست. نکته اینجاست که اگر قرص ویاگرا را با معده خالی مصرف کنید، ممکن است اثرگذاری سریع‌تری داشته باشد. اما اگر ویاگرا همراه با غذا و آنهم یک وعده غذای پرچرب مورد استفاده قرار گیرد، احتمالا دیرتر اثر خواهد کرد.

ویاگرا تا چند ساعت در بدن می‌ماند؟

پس از مصرف یک دوز ویاگرا، سطح دارو در بدن شما به تدریج در طی چند ساعت کاهش یافته و پس از گذشت ۴ ساعت به سطح پایینی می‌رسد و در این زمان دیگر این دارو موثر نخواهد بود. اما در واقع حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا Viagra به طور کامل از بدن شما خارج شود.

ویاگرا چیست ؟

عوارضی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی ندارند

این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان از بین بروند زیرا بدن شما با دارو سازگار می‌شود. همچنین، پزشک متخصص شما ممکن است بتواند راه‌های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی را به شما بگوید.

 • سردرد
 • گرگرفتگی
 • سوء هاضمه
 • تغییرات خفیف و موقت بینایی، مانند ته رنگ آبی در دید، تاری دید و حساسیت به نور
 • گرفتگی بینی
 • کمر درد
 • درد عضلانی
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • کهیر

بیشتر این عوارض جانبی ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدیدتر شدند یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض شدید و جدی ویاگرا چیست؟

حالا می‌رسیم به اینکه عوارض جدی و خطرناک ویاگرا چیست؟ خوشبختانه عوارض جدی برای این دارو چندان رایج نیست اما این عوارض ممکن است به صورت نادر دیده شود که در این صورت باید با پزشک تماس بگیرید:

 • نوروپاتی قدامی عصب بینایی غیرشریانی: که باعث آسیب به عصب بینایی می‌شود. علائم آن می‌تواند شامل این موارد باشد: کاهش ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم، از دست دادن ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم.
 • کاهش یا از دست دادن شنوایی: ممکن است با وزوز گوش و سرگیجه همراه باشد.

در مورد بعضی دیگر از عوارض ویاگرا در ادامه توضیحات بیشتری به شما ارائه خواهیم کرد:

واکنش آلرژیک نسبت به ویاگرا

مثل بسیاری از داروها برخی از افراد ممکن است بعد از خوردن ویاگرا دچار واکنش‌های آلرژیک شوند. در مطالعات بالینی کمتر از ۲ درصد از افرادی که ویاگرا مصرف کردند، دچار واکنش آلرژیک شدند. علائم واکنش آلرژیک خفیف نسبت به ویاگرا چیست؟ موارد زیر:

 • بثورات پوستی
 • خارش
 • گرگرفتگی

اگر واکنش آلرژیک شدید باشد می‌تواند شامل این موارد بشود:

 • تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک‌ها، لب‌ها، دست‌ها یا پاها
 • تورم زبان، دهان یا گلو
 • مشکل در تنفس

چنانچه دچار واکنش آلرژیک شدید شدید باید با اورژانس تماس بگیرید یا بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پریاپیسم

دیگر عوارض ویاگرا چیست؟ همان‌طور که گفتیم به ندرت ویاگرا می‌تواند باعث پریاپیسم شود. پریاپیسم نعوظ طولانی مدت و دردناک است که غیر طبیعی به حساب می‌آید. پرپاپیسم اگر درمان نشود به بافت آلت تناسلی آسیب می‌رساند. پس فردی که دچار این مشکل می‌شود باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند. در صورتی که نعوظ بیش از ۴ ساعت طول بکشد، فرد احتمالا دچار پریاپیسم شده است.

کاهش فشار خون

ویاگرا می‌تواند به طور موقت پس از مصرف فشار خون را کاهش دهد. اما این مشکل برای اکثریت افراد اتفاق نمی‌افتد. افت ناگهانی فشار خون در صورت داشتن بیماری‌های قلبی خاص می‌تواند خطرناک باشد.

اگر مشکل قلبی یا فشار خون دارید، قبل از مصرف ویاگرا حتما با پزشک مشورت کنید.

حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم و سکته مغزی

دیگر عوارض نادر ویاگرا چیست؟ در موارد بسیار اندک حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم و سکته مغزی هم دیده شده است. این مشکلات بیشتر برای فردی ممکن است اتفاق بیفتد که قبلا مشکل قلبی داشته است. اگر بعد از مصرف ویاگرا احساس درد قفسه سینه داشتید، مصرف دارو را کنار گذاشته و به پزشک مراجعه کنید.

سردرد

یکی از عوارض جانبی رایج ویاگرا سردرد است. سردرد، گرگرفتگی و سرگیجه به این دلیل رخ می‌دهد که ویاگرا رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. یعنی این دارو فقط روی رگ‌های آلت تناسلی تاثیر نمی‌گذارد. اگر بعد از مصرف ویاگرا سردرد داشتید می‌توانید استامینوفن مصرف کنید. اما اگر سردرد شما از بین نمی‌رود باید با پزشک مشورت نمایید.

بیماری های موثر بر میل و قوای جنسی

عوارض جانبی در مردان مسن

مردان ۶۵ ساله و بالاتر نسبت به مردان جوان‌تر پس از مصرف یک دوز، سطوح بالاتری از ویاگرا در خون خود دریافت می‌کنند. وجود سطح بالاتری از دارو در بدن شما می‌تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. به همین دلیل، معمولاً برای مردان مسن دوزی از ویاگرا تجویز می‌شود که کمتر از دوز تجویز شده به مردان جوان است. در مطالعات بالینی ویاگرا، هیچ تفاوتی در عوارض جانبی در مردان ۶۵ سال و بالاتر در مقایسه با مردان کمتر از ۶۵ سال مشاهده نشد. اگر با توجه به سن خود نگرانی‌هایی در مورد استفاده از ویاگرا دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه عوارض مصرف ویاگرا را کاهش دهیم؟

به نکات زیر دقت کنید:

 • برای رفع سردرد، گرگرفتگی و سرگیجه: دراز بکشید و استراحت کنید. هرگز الکل مصرف نکنید. نورهای اطراف خود را خاموش کنید و در نهایت قرص مسکن بخورید.
 • برای رفع سوء هاضمه احتمالی بعد از مصرف قرص ویاگرا: این دارو را همراه با یک وعده غذایی سبک مورد استفاده قرار دهید.

اگر عوارض برطرف نشدند، به پزشک مراجعه کنید.

مقدار مصرف ویاگرا برای اختلال نعوظ

دوز معمول ویاگرا برای اختلال نعوظ (ED) 50 میلی‌گرم است. می‌توانید این دوز را ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از رابطه جنسی مورد استفاده قرار دهید. برای اکثر افراد توصیه می‌شود که دوز مصرفی خود را ۱ ساعت قبل از نزدیکی مصرف نمایند. ویاگرا بیش از ۱ بار در روز نباید مورد استفاده قرار گیرد. حداکثر دوز ویاگرا ۱۰۰ میلی‌گرم است اما این مقدار را تنها در صورتی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کنید.

آیا ویاگرا باعث تاخیر در انزال می‌شود؟

ویاگرا با افزایش جریان خون در آلت تناسلی کار می‌کند تا نعوظ بهبود یابد. این دارو روی افزایش مدت زمان رابطه جنسی تاثیری ندارد. یعنی باعث تاخیر در انزال نمی‌شود. اما در بعضی از مطالعات هم ذکر شده که ویاگرا ممکن است در درمان زود انزالی هم موثر باشد!

محصول جنسی دیگری که برای کمک به بهبود زود انزالی می‌توانید از آن بهره بگیرید، اسپری تاخیری است.

جایگزین ویاگرا چست؟

برای درمان اختلال نعوظ به جز ویاگرا از داروهای زیر نیز می‌توانید استفاده کنید:

 • تادالافیل
 • واردنافیل
 • آوانافیل
 • آلپروستادیل

تستوسترون درمانی هم در صورتی که مقدار این هورمون در بدن کم باشد، استفاده می‌شود.

تداخل دارویی قرص ویاگرا

حالا که به خوبی می‌دانید ویاگرا چیست با تداخل دارویی آن هم آشنا شوید. این داروها همزمان با ویاگرا نباید مصرف شوند:

 • نیترات‌ها مثل نیتروگلیسیرین، ایزوسورباید دی نیترات، ایزوسورباید مونونیترات.
 • تحریک‌‌کننده‌‌های گوانیلات سیکلاز مثل ریوسیگوئات
 • داروهای فشار خون
 • مهارکننده‌های PDE5
 • داروهای ضد قارچ
 • اریترومایسین
 • ریتونویر

این لیست کامل نیست. در مورد همه داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت کنید که با ویاگرا تداخل نداشته باشند.

ویاگرا چیست؟ دارویی برای رفع اختلال نعوظ که در این مقاله به طور مفصل در مورد آن با شما صحبت کردیم. در ادامه به سوالات متداول در مورد این دارو نیز خواهیم پرداخت. همچنان اگر سوالی برایتان وجود دارد، در بخش نظرات بنویسید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.