دیابت نوع دو
کنترل دیابت نوع دو

کنترل دیابت نوع ۲ کاملا قطعی است؛ با این شرط که افراد مبتلا به عارضه دیابت بتوانند با حفظ یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، وضعیت خود را مدیریت کنند. مهم‌تر از همه اینکه، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید سطح قند خون خود را کنترل کنند و با پزشک خود برای یافتن بهترین دارو یا ترکیبی از داروها برای درمان دیابت خود همکاری داشته باشند. همراه داروخانه آنلاین اندرزگو باشید تا این‌بار روند کنترل دیابت نوع ۲ را با هم بررسی نماییم.

علائم بیماری دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ ممکن است برای مدت طولانی هیچ علامتی از خود نداشته و شما در دوره بی‌علامتی به سر برید. همین‌طور ممکن است متوجه علایمی مثل خستگی، عدم تمرکز، افزایش میزان تشنگی، خارش و یا خشکی پوست در خود شده باشید که علائم غیر اختصاصی این نوع بیماری هستند.

با افزایش پاتولوژیک قند خون امکان عفونت‌هایی همچون عفونت پوست یا عفونت‌های قارچی یا حتی عفونت سیستم ادراری بالا می رود. اما علائمی مانند تخریب لایه شبکیه چشم یا کوری از عوارضی هستند که دیابت نوع ۲ باعث بروز بیماری‌های ثانویه شده باشد. از این رو با کنترل دیابت نوع ۲ می‌توان از وقوع بیماری‌های ثانویه پیشگیری نمود.

تست HbA1c یا تست قند خون؟

دو روش اصلی برای ارزیابی سطح قند خون وجود دارد: تست قند خون منظم و تست HbA1c.

تست HbA1c معمولا در فواصل زمانی سه، شش یا دوازده ماهه انجام می شود. نتیجه ی آن نشان می دهد که ما چگونه در طول دو یا سه ماه قبل از انجام این  تست قند خون خود را کنترل کرده ایم. این تست به شما اجازه می دهد که متوجه شوید آیا در مسیر درستی قرار دارید یا چه میزان به کنترل قند خون نزدیک شده اید.

از تست HbA1c چه می توانیم یاد بگیریم؟

مقدار هدف HbA1c برای مبتلایان به دیابت نوع ۶.۵% یا ۱۴۱ میلی گرم بر دسی لیتر است.

اگر نتیجه HbA1c شما در این سطح یا پایین تر بود، کنترل دیابت شما در مسیر درستی قرار دارد.

اگر نتیجه HbA1c شما بالاتر از این مقدار هدف است، امکان افزایش وجود دارد. ممکن است شما نیاز به کمی فعالیت بیش تر در هفته داشته باشید، تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید یا از پزشک خود بخواهید که شکل دیگری از دارو را تجویز کند.

اگر یک انتقاد به HbA1c وارد باشد، این امر این است که همیشه نمی توان مشخص کرد که کدام تغییرات فردی برای کاهش قند خون شما مؤثر است یا کدام عناصر از شیوه زندگی شما تأثیر منفی می گذارد.

چگونه آزمایش قند خون می تواند کمک کند؟

HbA1c یک تصویر کلی از چگونگی کنترل میزان قند شما نشان می دهد، در حالی که آزمایش قند خون می تواند به توضیح برخی از جزئیات کمک کند.

سطح قند خون هدفمند برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ عبارتند از:

  • ۷۲ تا ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر قبل از غذا و هنگام ناشتایی
  • ۷۲ تا ۱۵۳ میلی گرم در دسی لیتر ۲ ساعت بعد از وعده های غذایی

به همه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، تجهیزات آزمایش قند خون به صورت تجویز داده نمی شود. اگر پزشک شما مایل به تجویز تجهیزات آزمایش نیست، در مورد خرید تجهیزات آزمایش فکر کنید.

در حالی که تجهیزات تست بسیار ارزان نیستند، اغلب می توانند برای کسانی که به دنبال درک چگونگی تغییر قند خون در وعده های مختلف غذایی هستند، بسیار مفید باشد.

رژیم غذایی و کنترل میزان قند خون

انتخاب رژیم های آگاهانه یکی از اصلی ترین روش هایی است که می تواند به کنترل دیابت کمک کند.

آزمایش قند خون می تواند برای بررسی تأثیر غذاهای مختلف بر میزان قند خون بسیار مفید باشد.

یک راه خوب برای این کار این است که قبل از غذا و بعد یک یا دو تست دیگر بعد از غذا، در فواصل حدود دو و چهار ساعت بعد از غذا انجام دهید.

این روش آزمایش قند خون به عنوان آزمایش قبل و بعد از غذا شناخته می شود. آزمایش قند خون به این روش در میان انواع وعده های غذایی می تواند به شما برای تصمیم گیری در مورد وعده های غذایی مناسب برای سطح قند شما کمک کند.

شما همچنین می توانید بدانید که چه مقدار غذا را بدون افزایش سطح قند خون می توانید مصرف کنید.

ثابت شده است که رژیم های کم کربوهیدرات در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ موثر است و منجر به بهبود سطح قند خون و کاهش وابستگی به دارو می شود.

ورزش

ورزش نقش مهمی در دیابت نوع ۲ دارد. در هنگام ورزش، ماهیچه های ما از گلوکز (گلیکوژن) ذخیره شده و همچنین گلوکز موجود در خون ما به عنوان سوخت استفاده می کنند.

پس از انجام فعالیت بدنی، عضلات ما به دنبال این خواهند بود که ذخایر گلیکوژن خود را دوباره پر کنند و گلوکز را از خون بگیرند.

ورزش باید روی سطح قند خون تأثیر مفیدی داشته باشد. برای درک تاثیر ورزش، در همان روز تست قند خون انجام دهید – به عنوان مثال. اولین کار در صبح  – و ببینید که آیا روزهای فعال تر منجر به کاهش قند خون در صبح می شود.

توجه داشته باشید که تعدادی از فاکتورها می توانند بر میزان قند خون تأثیر بگذارند، بنابراین اگر قند خون شما به دنبال ورزش کاهش نمی یابد، تست را به تاخیر نیندازید.

همچنین ممکن است شما بخواهید قبل از تمرین، حین و بعد از تمرین آزمایش کنید تا ببینید میزان قند خون شما در چه حدی است. برخی از اشکال ورزش ممکن است باعث شود بدن شما در ابتدا سطح گلوکز خون را بالا ببرد، اما باید بدانید که سطح قند خون شما بعد از مدت زمان متوسط ​​ورزش پایین می آید.

کاهش وزن و کنترل قند خون

تحقیقات نشان داده اند که دور کمر بزرگ می تواند تاثیر مستقیمی بر مقاومت به انسولین داشته باشد. هر چه دور کمر ما بیش تر باشد، بدن ما نسبت به انسولین بیش تر مقاوم می شود و به همین دلیل سطح قند خون ما افزایش می یابد.

بنابراین، کاهش وزن و کاهش اندازه دور کمر می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و در نتیجه سطح قند خون را بهبود می بخشد.

دارو

داروهای دیابت نوع ۲ می توانند به جلوگیری از افزایش زیاد قند خون کمک کنند. برخی از ما ممکن است بدون نیاز به دارو سطح قند خون خود را در حد مناسب نگه داریم، اما اکثر مبتلایان به دیابت نوع ۲ نوعی دارو مصرف می کنند.

در حالی که اکثر افراد تمایل دارند که به سمت داروهای قوی تر حرکت کنند زیرا در طولانی مدت با دیابت زندگی می کنند، خیلی غیر رایج نیست که برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بتوانند به سمت داروهای کم قدرت تر حرکت کنند یا حتی اگر بتوانند پیشرفت های قابل توجهی داشته باشند و برای بهبود سطح قند خون خود دارو مصرف نکنند.

دیابت نوع دو

ارتباط پروتئین وی با بیماری دیابت ۲ چیست؟

تحقیقات بیشتری برای درک کامل اثرات پروتئین وی بر دیابت لازم است. اما طبق آخرین تحقیقات، پودر آب پنیر یا پروتئین «وی» که معمولا برای افزایش توده عضلانی مصرف می‌شود، ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید باشد. پروتئین وی به افراد دیابتی کمک می‌کند سطح قندخون خود را کنترل کنند و حتی سطح تولید انسولین بدن را افزایش دهند.

اخیرا یک مطالعه کوچک روی ۲۲ نفر نشان داده که مصرف پروتئین وی در رژیم غذایی ممکن است به بهبود حساسیت به انسولین، کاهش سطح گلوکز ناشتا و افزایش میزان ویتامین C در بدن  کمک کند. افراد مبتلا به دیابت می‌توانند با ویتامین سی، سطح قند خون خود را کاهش داده و سرعت جذب قند از کربوهیدرات‌ها را مدیریت نمایند.

نکته قابل توجه در مصرف پروتئین وی

توجه به این نکته مهم است که مصرف پروتئین وی قبل از خوردن  صبحانه بصورت ناشتا با شاخص قندخون (گلیسمیک) بالا، ترشح انسولین را افزایش می‌دهد. این درحالی که مصرف آن بعد از غذا سطح قند خون را در مبتلایان به دیابت نوع دو کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است در صورت مصرف هر دارویی طریقه مصرف درست  آن را بررسی نمایید.

داروی دیابت نوع دو

انواع مختلفی از داروها برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می‌شود. از جمله انسولین، متفورمین، سولفونیل اوره، آگونیست های GLP-1، مهارکننده های SGLT2 و تیازولیدین دیون‌ها. در بین این داروها هر نوع دارو کمی متفاوت از دیگری عمل می‌کند و می‌تواند در ترکیب با تغییرات سبک زندگی برای کمک به مدیریت سطح قند خون و کنتل دیابت نوع ۲ افراد اثر متفاوت داشته باشد. برای تشخیص و کنترل دیابت نوع ۲ و داشتن بهترین تجویز، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین برنامه درمانی را برای شما پیدا کنند.

پودر انترامیل دیابتیک کارن

درمان قطعی دیابت نوع دو با بامیه

بامیه منبع غنی از فیبر غذایی و آنتی اکسیدان است که هر دو در تنظیم سطح قند خون و کنترل دیابت نوع ۲  تاثیرگذارند. علاوه بر دارا بودن مواد کاهش دهنده‌ گلوکز خون، بامیه به‌عنوان آنتی اکسیدان ، دارنده مواد مغذی حیاتی مثل فولات، بتاکاروتن و لوتئین است. این گیاه سرشار از ترکیبات ضد التهابی بوده که آن را به  یک گزینه سالم و ایده آل برای رژیم غذایی بیماران دیابتی تبدیل کرده است. بطور کلی استفاده از بامیه یک روش کاملا بی‌خطر سنتی برای درمان دیابت نوع ۲ به حساب می‌آید.

درمان قطعی دیابت نوع دو

برای درمان و کنترل دیابت نوع ۲ باید تغییراتی در شیوه زندگی  خود ایجاد کنید. مانند پایبندی به یک رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت بدنی منظم که هر دو نقش بسیار مهمی در کنترل و بهبود بیماری دارند. افزون بر این، برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است نیاز به مصرف داروهایی برای کاهش سطح قند خون خود داشته باشند.

داروهایی که معمولاً برای این بیماران تجویز می‌شوند عبارتند از متفورمین، سولفونیل اوره، تیازولیدین دیون ها و آگونیست های GLP-1 که در برخی موارد بسته به سطح بیماری توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود.

تزریق انسولین نیز راه دیگری است که ممکن است برای تعدادی دیگر از بیماران ضروری باشد. آنچه مهم است این است که با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشاوره کنید تا برنامه درمانی مناسب خود را به درستی دریافت نمایید. در پایان اگر پرسشی برای شما باقی مانده است می‌توانید از پزشکان فعال در مجموعه داروخانه آنلاین اندرزگو بپرسید. پرسش خود را در بخش کامنت‌ها درج نمایید.